مدیریت پسماند های خانگی

بعضی شب‌ها نگاهی به تعداد کیسه‌های پسماند در مقابل خانه‌های گوناگون بیندازید. برخی از خانواده‌ها پسماندساز هستند، این ‌طور نیست؟

برعکس در مقابل برخی دیگر از خانه‌ها کیسه‌های پسماند( زباله ) کمی گذاشته شده است؟ راهکارهای ساده‌ای در منزل وجود دارد که شما با رعایت آنها می‌توانید پسماند کمتری تولید کنید.

یکی از این روش‌ها این است که هنگام خرید، محیط خودتان را مدنظر قرار دهید یعنی کالاها و موادی را بخرید که پسماند کمتری حاصل شود. از طرف دیگر، شما از بسیاری از وسایل منزل می‌توانید پیش از دورانداختن و تبدیل آنها به پسماند، استفاده بیشتری کنید. کمی فکر کنید. به طور مثال می‌توانید از پشت کاغذهای پرینت شده کامپیوتر به عنوان کاغذ چرک‌نویس استفاده کنید و یا از قوطی یا جعبه برخی کالاها برای جمع‌آوری و انبارکردن خرده‌ریزهای منزل‌تان استفاده کنید.

پسماندهای خانگی

پسماند به فضولات جامد، نیمه‌جامد یا مایعی گفته می‌شود که در ظاهر به‌درد‌نخور بوده و دور ریخته می‌شود. بخش زیادی از پسماندهای خانگی شامل باقی‌مانده سبزی‌ها، پوست و ضایعات میوه‌ها و ضایعات گوشت و مرغ و ماهی است. کاغذ و مقوا، روزنامه، کتاب، دفتر، کاغذ بسته‌بندی نیز بخش بزرگ دیگری از پسماند های منزل را تشکیل می‌دهند. بعضی از پسماند های خانگی مانند انواع باطری‌ها، لامپ‌های مهتابی و جیوه‌ای و لوازم الکترونیکی به علت داشتن سرب، جیوه و کادمیوم در ترکیب خود خطرناک هستند. همچنین تعویض خانگی روغن موتور ماشین و جاری‌کردن آن در فاضلاب شهری به دلیل وجود مواد سمی باعث آلودگی آب‌ها می‌شود.

چه طور پسماند کمتری تولید کنیم؟

ما باید تمام سعی‏ مان را برای تولید پسماند کمتر انجام دهیم اما چه طور و چگونه؟ بسته‏ بندی محصولات یکی از موارد تولید پسماند‏ اند. ما محصولات را استفاده می‏کنیم و بسته‏ بندی‏شان را که اغلب پلاستیکی ‏اند به صورت پسماند وارد محیط زیست می‏ کنیم. بهتر است از ابتدا به این موضوع توجه داشته باشیم و به جای خرید حجم کمی محصول در یک بسته‏ بندی، حجم بیشتر در بسته ‏بندی بزرگ‌تر را انتخاب کنیم. اگر مصرف‏تان به‏ اندازه‏ ای است که از محصول پیش از رسیدن تاریخ انقضا استفاده می‏ کنید این کار برای‏تان مقرون به صرفه هم خواهد بود. این نکته هنگام خرید حبوبات، آرد، تخم مرغ، شیر و سایر محصولات غذایی کاربرد دارد. هنگامی که در فروشگاه به قفسه محصولات نگاه می‏کنید، آن هایی را انتخاب کنید که بسته‏ بندی کمتر و قابل بازیافتی دارند.

راه دیگر برای کاهش حجم پسماند استفاده مجدد از وسایل و لوازمی است که کاربردشان را از دست داده ‏اند. بهتر است لوازمی مانند کامپیوتر و تلویزیون، ‏میز و مبلمان را که نمی‏ خواهید برای استفاده در اختیار دیگران قرار دهید. با این کار چند سال دیرتر به حجم پسماند ها اضافه خواهند شد. این لوازم را می‏توانید به صورت رایگان در برخی روزنامه ‏ها آگهی کنید و بفروشید. راه دیگر هم این است که خودتان در موارد دیگر از آنها استفاده‏ کنید. مثلا حوله و لباس‏های کهنه‏ تان را پس از شستن و ضدعفونی کردن برای گرد گیری و تمیز کردن سرامیک استفاده کنید.