توصیه هایی برای تفکیک بهتر

۱- برای مدیریت پسماند ها در درجه اول مواد قابل تجزیه مثل پس‌مانده‌های آشپزخانه‌ و مواد غذایی را از سایر مواد جدا کنید. این مواد به سرعت تجزیه شده و به طبیعت بازمی‌گردند. پس‌مانده‌های گیاهی نیز به کود کمپوست تبدیل می‌شوند که برای اصلاح خواص خاک و جبران مواد غذایی از دست رفته آن مفید است.

۲- روزنامه‌ها و کاغذهای باطله و دفترچه‌های تمام شده مشق نیز قابل بازیافت است و باید آنها را از سایر پسماند ها جدا کنید. شیشه‌های به درد نخور منزل مانند شیشه مربا، سس و ترشی علاوه بر قابلیت تبدیل مجدد به شیشه، فضای دفن پسماند را نیز اشغال نمی‌کنند. بنابراین شیشه‌ها را نیز در محل دیگری نگهداری کنید و وقتی انباشته شد، آن را به ماموران بازیافت یا خریداران دوره‌گرد بدهید.

۳- ظروف و قوطی‌های فلزی آلومینیومی را دور نیندازید. بازیافت آلومینیوم می‌تواند ۹۰ درصد انرژی لازم برای ساخت آن را صرفه‌جویی کند. آلودگی مرحله تولید آن نیز ۹۵ درصد کمتر است. این قوطی‌ها را نیز جدا نگه‌ دارید و به فروشند‌ه‌های دوره‌گرد بفروشید تا به قوطی جدید، فویل و ظروف یک بار مصرف آلومینیومی تبدیل شود.

۴- برای کاهش خطرهای میکروب‌‌ها و حشرات پسماند ها، از کیسه‌های پلاستیکی سالم جای میوه یا خریدهای دیگر استفاده کنید و هر شب در زمان مناسب به رفتگر تحویل دهید. کیسه‌های پلاستیکی، ضایعات پلاستیکی و لوازم پلاستیکی شکسته را جمع‌آوری کنید و به خریداران دوره‌گرد تحویل دهید. تا جایی که ممکن است از لباس‌ها و پارچه‌ها استفاده کنید. از پارچه‌های پنبه‌ای می‌توانید برای گردگیری و استفاده در آشپزخانه استفاده کنید.

۵- بهتر است تا حد ممکن از اسباب‌بازی‌ها و لوازم باتری‌دار استفاده نکنید. باتری‌ها وقتی وارد پسماند شده و به طبیعت راه می‌یابند می‌توانند موجب آلودگی زیادی در طبیعت شوند. از قراردادن لامپ‌های سوخته در محلی که قابل شکستن است، خودداری کنید. این مواد به شدت آلاینده‌ هستند.

۶- ظروف غذا را ابتدا تخلیه کنید و سپس بشویید. این کار باعث می‌شود رطوبت کمتری وارد پسماند ها شود. خرده‌ نان و پس‌مانده‌ سفره را هم برای پرنده‌ها بریزید. سعی کنید فقط مواد قابل تجزیه را در کیسه ریخته و تحویل رفتگر بدهید.

۷- هنگام خرید، از بسته‌بندی‌های زیاد از سوی فروشنده جلوگیری کنید. خرید را به طور کلی انجام دهید. با این روش کیسه‌های کمتری برای بسته‌بندی استفاده می‌شود. برای خرید می‌توانید از ساک‌های پارچه‌ای که از پارچه‌های موجود در خانه ساخته‌اید، استفاده کنید. در صورت امکان، شیرینی و آجیل را در پاکت‌های کاغذی بخرید. از ظروف یک بار مصرف کمتر استفاده کنید.

۸- اگر در حیاط خانه‌تان باغچه دارید می‌توانید یک محیط بازیافت پسماند کوچک ترتیب دهید و مقداری از پسماند ها و پس‌مانده‌های آشپزخانه‌ مانند پوست تخم‌مرغ، استخوان، ضایعات سبزی و میوه و ضایعات گوشتی و دیگر مواد قابل تجزیه را در گوشه باغچه‌تان به کمپوست تبدیل کنید.

۹- ظروف یک‌بارمصرف هم که این روزها مصرفش زیاد شده یکی از پسماند‏ های خطرناک است که به محیط زیست آسیب می‏رساند. در خانه و مهمانی‏ ها از این ظروف استفاده نکنید. ۱۰۰ رستوران در پکن برای حفظ محیط زیست تصمیم گرفته‏ اند از ظروف یک‌بارمصرف استفاده نکنند و قاشق و ظروف را به شیوه کاملا بهداشتی بشویند و باز هم مورد استفاده قرار دهند. اگر حال و حوصله غذا درست کردن نداشتید و خواستید از بیرون غذا بگیرید، بهتر است قابلمه ‏تان را همراه ببرید و چند ظرف یکبار مصرف وارد طبیعت نکنید.